Nastala pandemie cukrovky?

Nastala pandemie cukrovky?

Tahle věta a nutnost napsat článek mi zní v hlavě, co jsem si na internetu nedávno přečetla článek:

„Lidstvo ohrožuje tichý zabiják. Nastala pandemie cukrovky, varuje WHO“

Proč si většina z nás myslí, že cukrovku můžeme dostat jen když budeme hodně tlustí, budeme se cpát pořád sladkým a jíst spoustu bonbonů?

Je mi líto, ale veliký omyl. Navíc CUKROVKA totiž není jen si denně píchat inzulín, cukrovka je první stupeň k následnému selhání mnoha orgánů.
Vysoká hladina cukru v krvi může vést také k srdečnímu infarktu, mozkové příhodě, selhání ledvin, slepotě ale také k nejrůznějším komplikacím v těhotenství, k rakovině.

Nemám v plánu probírat co je WHO, co a jaký je diabetes, jak s ním, příčiny a následky… Nechci ani snižovat závažnost cukrovky. Právě naopak. Je toho však plný internet.

Jedno je jisté. Staré, osvědčené: PREVENCE = POHYB + STRAVA platí pořád.

Vidím to dnes a denně. Náš dnešní hektický způsob života nás dělá unavenějšími než byly generace před námi. Generace, které určitě neměly na výběr z tolika kvalitních potravin.
Ale čeho měly určitě více, je NORMÁLNÍ, PŘIROZENÝ POHYB. Kde a kdy vzít na něj čas? A proč vůbec, když už vám nezbývá ani energie. O chuti ani nemluvě.

Nechce se mi hýbat, protože nemám energii. Když se však nebudeme hýbat, nebudeme mít ani energii a chuť na pohyb už vůbec. Nechce se mi hýbat, protože mně bolí záda. Ale záda mě možná bolí, protože se nehýbu. Vím, že bych měla, ano, je to pro mne již prý nevyhnutelnost. A vlastně pohyb vůbec  nepotřebuji. Nepotřebuji ani hubnout. Pořád dokola.

Nemusí z vás 4-krát týdně v posilovně dvě hodiny lít pot. Nemusíte ani denně začít chodit pěšky do práce a z práce. Nechci ani, aby jste začali dělat velké nákupy pěšky místo autem. I když, kdyby jsme nekupovali spoustu zbytečností …

Jediné, co vážně musíme, je říci jednoduše pohybu ANO. A už jednou provždy. Denně.
Neřešit, nepřemýšlet, jenom popřemýšlet, naplánovat, udělat.
Jak? Třeba:

  • vstanu, malá rozcvička u postele (každý si vzpomene na rozcvičku ze školy)
  • než si umyji zuby dám tři dřepy
  • pokaždé když vstanu od počítače, opřu se o nejbližší zeď a udělám pět kliků
  • večer než si vlezu do sprchy dám 2x minutovou střechu.

Že to zní až moc trapně?
Nějak se začít musí, věřte mi. Vydržte to každý den 14 dní, a třetí týden začnete hledat další příležitosti na pohyb. Budete mít najednou chuť jít na procházku. Všechno se počítá.
A možná si vzpomenete i na sport nebo sportovní zařízení, které bylo ještě nedávno vaše oblíbené.
Dámy z okolí Poděbrad a Prahy Černého Mostu možná naladíme i u nás ve Studiu MODELACE.

A jak říkával kdysi děda, když si někdo doma na zdraví stěžoval:
„Máš doma sud s kysaným zelím? Nemáš? No vidíš, cpete se furt masem a prd*l si vozíte v autě, tak co chcete?“

Původní článek najdete zde:
„Lidstvo ohrožuje tichý zabiják. Nastala pandemie cukrovky, varuje WHO“

diabetes

 

Monika Hemerová
Jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce. Majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se již NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorkou jedinečného online kurzu hubnutí RESTART pro vaši dokonalou postavu. Něco více o mně najdete tady.